Leduc Rotary Music Festival Awards

Leduc Rotary Music Festival Awards

Where applicable classes of students have been placed into award groups.
The following awards are presented for the adjudicator’s choice of best performer who has achieved 85% (Gold) or better.
Awards are given to entrants 28 years and younger who study or reside in the City of Leduc or any municipality or area within the County of Leduc.
A complete list of award groups can be found listed HERE.

*We will continue to encourage the spirit of learning and each participant’s success.  Placement or award winners will not be recognized at the festival performance rather, the teachers of award winners will be contacted after their discipline is completed and acknowledged at the Awards Gala.  Adjudicator’s marks will be recorded on the student’s adjudication sheets. Although marks will still be recorded by the secretary and used to determine award winners, we are joining most festivals in using Standards.  These Standards will be indicated on the certificate presented to each performer at the end of their class.

Standards

Gold with Distinction – 90% and up
Gold – 87% – 89.5%
Silver – 84% – 86.5%
Bronze – 80% – 83.5%
Merit – Below 80%

 

Class descriptions

Classes by Age  Entry             Classes by Grade Entry

Category I:     Junior                 12 years & under                        Pre Grade 1–4

Category II:   Intermediate       13-16 years                                 Grades 5-6

Category III:  Senior                 17 years & over                           Grade 7 & over

Awards

*While award class groupings are determined by the Festival Board prior to the schedule being drawn up,
all winners of awards are independently chosen by the adjudicator.

First placeCategory ICategory IICategory III
Solo$40.00$50.00 $70.00
Concert, Recital, Concerto $65.00 $80.00 $100.00
Complete Sonata$65.00$80.00 $100.00
Duet$60.00$70.00 $80.00
Trio$60.00$75.00 $90.00
Quartet$80.00$100.00 $120.00
Second place (where applicable)Number of Entries 
Category I1-8First – $40.00
 9-16First – $40.00; Second – $30.00
   
Category II1-8First – $50.00
 9-16First – $50.00; Second – $40.00
   
Category III1-8 First – $70.00
 9-16 First – $70.00; Second – $60.00
   

Small Groups

Large Groups

5 – 12

13 and up

 $100

$150

 

Medallion qualifications

Medallions are awarded to the top students in each discipline entering two provincially qualifying classes within a given discipline.
The top two marks for each participant are used to determine the average mark and a third is used in case of a tie.  A mark of 85% must be achieved to be eligible.
The three levels are Gold, Silver and Bronze.

 

Previous Winners

ARMTA SCHOLARSHIP AWARD

Donated by the Alberta Registered Music Teachers Association

Top Junior Performer | Caylie Klooster

Leduc Rotary Scholorship Award

Sponored by the Nisku-Leduc Rotary Club

Top Intermediate Performer | Maren Richardson

Dr. Llyod Thompson Founder's

Memorial Scholarship award

Sponsored by Eva Thompson

Top Senior Performer | Diana Turner

Thaddeus Lake Showmanship Award

Sponsored by the Thaddeus Lake Music Foundation

Junior Piano | Tyler Keane

Thaddeus Lake Showmanship Award

Sponored by the Thaddeus Lake Music Foundation

Senior Piano | Kaija Meetsma

Arlene Klonteig Memorial Shcolarship Award

Sponsored by the Klonteig Family

Musical Theatre Intermediate | Jacob Dittaro

Arlene Klonteig Memorial Shcolarship Award

Sponsored by the Klonteig Family

Classical Vocal | Maren Richardson

Rachelle Goebel Memorial Shcolarship Award

Sponsored by the Goebel Family

Top Senior Piano | Sage Kondratski

Rachelle Goebel Memorial Shcolarship Award

Sponsored by the Goebel Family

Top Senior Piano | Kaija Meetsma

Piatta Forma Singers Scholarship Award

Donated by the Piatta Forma Sinners in memory of Arlene Klonteig

Top Choral Group | Ecole J. E. Lapointe School

Thaddeus Lake Showmanship Award

Donated by the Thaddeus Lake Music Foundation

Intermediate Piano | Samuel Kurian

93.1 The One Music Scholarship Award

Sponsored by 93.1 The One Radio Station

Top Senior Performer | Hendrick Baerends

93.1 The One Music Scholarship Award

Sponsored by 93.1 The One Radio Station

Top Senior Performer | Emily Dakin

93.1 The One Music Scholarship Award

Sponsored by 93.1 The One Radio Station

Top Senior Performer | Kaija Meetsma

93.1 The One Music Scholarship Award

Sponsored by 93.1 The One Radio Station

Top Senior Performer | Karmen Rempel

93.1 The One Music Scholarship Award

Sponsored by 93.1 The One Radio Station

Top Senior Performer | Diana Turner

Medallions Winners

Piano Plan I

Junior gold | Sebastian Ulrich Novero

Intermediate gold | Jillian Clearhout

Intermediate siver | Ben Smith

Senior gold | Kaija Meetsma

Medallions Winners

Piano Plan II

Junior gold | Kenya Giesbrecht, Tyler Keane

Junior silver | Caylie Klosster, Abigail Smith

Junior bronze | James II Phillips, Carter Sagert

Medallions Winners

Piano Plan II

Intermediate gold | Samuel Kurian

Intermediate silver | Sean Bendig

Intermediate bronze | Delaney Burns

Medallions Winners

Piano Plan II

Senior gold | Sage Kondratski

Senior silver | Angelique Nish

Senior bronze | Karmen Rempel

Medallions Winners

Speech

Junior gold | Caylie Klooster

Junior silver | Raquel Bensler

Junior bronze | Kali Stokes

Medallions Winners

Speech

Intermediate gold | Kaeli Wright

Medallions Winners

Instrumental

Junior gold | James Klooster

Junior silver | Karen Rominick

Medallions Winners

Vocal

Junior gold | Hannah Leming

Award Group

Junior Vocal

Mark Baerends | Ava Blake | Grace Dumont

Caylie Klooster | Hannah Leming | Violet Michaud

Katie Ralph | James Rantucci | Natalie Secret

Ruby Taylor | Keir Thibeault

Award Group

Intermediate Vocal

Camryn Bauer | Jael Bello | Ava Guren

Maren Richardson | Hannah Roisnon | Kailyn Ross

Emma-Lynn Theriault | Jacob Dittaro

Award Group

Senior Vocal

Hendrick Baerends | Emily Dakin | Megan Froese

Jenna Froese | Abigail Issler | Kaija Meetsma

Karmen Rempel | Ben Smith | Diana Turner

Award Group

Ensemble

Cell Block Tango Ensemble

Award Group

Junior Speech

James Bensler | Lucke Bensler | Nicole Ducherer

Grace Kadatz | Caylie Klooster | Kalie Stokes

Awards Group

Intermediate Speech

Kaeli Wright

Award Group

Ensembles

Acadamy Saint Andre Choir | Ecole Corinthia Park Choir

Ecole J.E. Lapointe School Choir| Leduc Estates School Choir

Willow Park School Choir | Ecole J.E. Lapoint Concert Band

Ecole J.E. Lapointe School Jazz Band | Leduc Percussion Group

Riverview Concert Band

Award Group

Junior Instrumental

James Klooster | Katie Robinson

Karen Rominick | Maddison Weslosky

Award Group

Intermediate Instrumental

Lucke Bickerstaff | Blake Jensch

Ethan Meirer | Lukas Taylor

X-Tortion

Award Group

Senior Instrumental

Zachary Neufeld

Award Group

Junior Music Composition

Logan Eddy

Maddison Weslosky

 

Award Group

Junior Piano

Ella Barkman | Kera Bonnell

Garrett Bruinsma | Sophie de Groot

Kaylee Engelking | Ava Geldart | Natalie Sullivan

Award Group

Junior Piano

Kenya Giesbrecht | Emily Hammer

Chase Herron | Ava Janssen

Tyler Keane | Caylie Klooster | Ruby Taylor

Award Group

Junior Piano

Sophie Pennoyer | James II Phillips

Matthew Pichonsky | Scarlett Regier

Carter Sagert | Kale Sagert | Emily Williams

Award Group

Junior Piano

Stephanie Sanders | Mira Schamber

Abigail Smith | Adam Smyl

Madison Stevenson | Kiersten Sullivan

Award Group

Intermediate Piano

Ian Bendig | Sean Bendig

Delaney Burns | Jillian Clearout

Jenna Froese | Sam Klooster

Award Group

Intermediate Piano

Samuel Kurian | Samuel Lindskoog

Grace Schneider | Ben Smith

>

Award Group

ISenior Piano

Sage Kondratski | Mackenzie Krause

Kaija Meetsma | Angelique Nish

Karmen Rempel | Ben Smith

X