Musical Theatre Zoom Classes

Musical Theatre Zoom Classes

April 9th, 2021

Friday, April 9th
9:00 AM
Award Group 1

Class 97009 – 9 and Under

1.Willem Arams
“A Million Dreams” by Pasek/Paul, Arranged by Mac Huff

2.Elizabeth Day
“Maybe” by Charles Strouse, Opus/Show Title: Annie

3.Arley Roberie
“Quiet” by Tim Minchin, Opus/Show Title: Matilda

Class 97010 – 10 and Under

1.Ryanne Libradilla
“Tomorrow” by Charles Strouse, Opus/Show Title: Annie

10:00 AM
Award Group 3
Class 97108 – 8 and Under

1.Georgia Schnurer
“Sister Suffragette” by Richard Sherman, Opus/Show Title: Mary Poppins

Class 97109 – 9 and Under

1.Taya Zwarich
“Hard Knock Life” by Charles Strouse, Opus/Show Title: Annie, Arranged by Charles Strouse

2.Arley Roberie
“I Won’t Grow Up” by Carolyn Leigh and Mark Charlap, Opus/Show Title: Peter Pan 1954

10:35 AM
Award Group 2
Class 97011 – 11 and Under

1.Violet Michaud
“Over the Rainbow” by Harold Arlen, Opus/Show Title: The Wizard of Oz, Arranged by Harold Arlen

2.Kali Stokes
“The Girl I Mean To Be” by Lucy Simon, Opus/Show Title: The Secret Garden, Arranged by Lucy Simon

3.Sarah Brown
“When I Grow Up” by Tim Minchin, Opus/Show Title: Matilda

Class 97012 – 12 and Under

1.Tessa Bathelt
“The Girl I Mean to Be” by Lucy Simon, Opus/Show Title: The Secret Garden

11:15 AM
Award Group 4
Class 97111 – 11 and Under

1.Violet Michaud
“Naughty” by Tim Minchin, Opus/Show Title: Matilda, Arranged by Tim Minchin

2.Kali Stokes
“You’re Never Fully Dressed Without a Smile” by Charles Strouse, Opus/Show Title: Annie, Arranged by Micheal Danisker

3.Isabella Durling
“My Favourite Things” by Richard Shermen, Opus/Show Title: The Sound of Music

4.Lily Murray
“A Cover Is Not The Book” by Marc Shaimain, Opus/Show Title: Marry Poppins Returns

1:00 PM
Award Group 10

Class 98214 – 14 and Under

1.Emily Murray &Lily Murray
“If Momma Was Married” by Steven Sondheim, Opus/Show Title: Gypsy

Award Group 5 
Class 97013 – 13 and Under

1.Celia Hamill
“Feed the birds” by Richard Sherman, Opus/Show Title: Mary Poppins

Class 97514 – 14 and Under

1.Anna Somers
“When I Grow Up” by Tim Minchin, Opus/Show Title: Matilda, The Musical

2.Emily Murray
“Smell of Rebellion” by Tim Minchin, Opus/Show Title: Matilda

2:00 PM
Award Group 7
Class 97113 – 13 and Under

1.Anna Somers
“The Kite” by Clark Gesner, Opus/Show Title: You’re a Good Man Charlie Brown

2.Emily Murray
“Popular” by Steven Schwartz, Opus/Show Title: Wicked

3.Celia Hamill
“Poor Unfortunate Souls” by Alan Menken, Opus/Show Title: The Little Mermaid

Class 97114 – 14 and Under

1.Anna Dykstra
“All For You” by Stephen Flaherty, Opus/Show Title: Seussical the Musical

2:45 PM
Award Group 6
Class 97015 – 15 and Under

1.Caylie Klooster
“Somewhere” by Leonard Bernstein, words by Stephen Sondheim, Opus/Show Title: West Side Story

Class 97016 – 16 and Under

1.James Allen
“Mister Cellophane” by F. Ebb and J. Kander, Opus/Show Title: Chicago

Class 97516 – 16 and Under

1.Kenya Davies
“Popular” by Stephen Schwartz, Opus/Show Title: Wicked, Arranged by Stephen Schwartz

3:20 PM
Award Group 8
Class 97115 – 15 and Under

1.Caylie Klooster
“Don’t Rain On My Parade” by Jule Styne, words by Bob Merrill, Opus/Show Title: Funny Girl

2.Kenya Davies
“Poor Unfortunate Souls” by Alan Menken, Opus/Show Title: The Little Mermaid, Arranged by Alan Menken

Class 97116 – 16 and Under

1.James Allen
“Singin’ In The Rain” by Nacio Herb Brown and Arthur Freed, Opus/Show Title: Singin’ in the Rain

2.Alicia Murphy
“It’s Possible McElligot’s Pool” by Stephen Flaherty, Opus/Show Title: Suessical the Musical, Arranged by Andy Beck

04:05 PM
Award Group 9
Class 97816 – 16 and Under

1.Natalie Secret
“Pulled” by Andrew Lippa, Opus/Show Title: Addams Family

“A Guy That I’d Kinda Be Into” by Joe Iconis, Opus/Show Title: Be More Chill

“Watch What Happens” by Alan Menken, Opus/Show Title: Newsies

6:00 PM
Award Group 11
Class 97017 – 17 and Under

1.Taryn Dolan
“Burn” by Lin-Manuel Miranda, Opus/Show Title: Hamilton, Arranged by Lin-Manuel Miranda

2.Jesse James
“Goodbye” by Marc Shaiman, Opus/Show Title: Catch me if you can

3.Jacob Dittaro
“Larger Than Life” by L. Ahrens and S. Flaherty, Opus/Show Title: My Favorite Year

Class 97018 – 18 and Under

1.Heather Giles
“I Dreamed a Dream” by Claud-Michel Schonberg, Opus/Show Title: Les Miserables, Arranged by Claud-Michel Schonberg

2.Maren Richardson
“In my Dreams” by Stephen Flaherty, Opus/Show Title: Anastasia

3.Camryn Bauer
“No One Is Alone” by Stephen Sondheim, Opus/Show Title: Into The Woods, Arranged by Stephen Sondheim

Class 97019 – 19 and Over

1.Emily Allen
“Ribbons Down My Back” by M. Stewart and J. Herman, Opus/Show Title: Hello Dolly

7:15 PM
Award Group 12
Class 97117 – 17 and Under

1.Taryn Dolan
“Don’t Call Me Trailer Trash” by Mary Murfitt, Opus/Show Title: Cowgirls, Arranged by Mary Murfitt

2.Jacob Dittaro
“The Phone Call” by L. Ahrens and S. Flaherty, Opus/Show Title: Lucky Stiff

3.Sam Klooster
“Friend Like Me” by Alan Menken, words by Howard Ashman, Opus/Show Title: Aladdin

Class 97118 – 18 and Under

1.Heather Giles
“That Woman In His Room” by Frank Loesser, Opus/Show Title: Where’s Charley, Arranged by Frank Loesser

2.Maren Richardson
“Practically Perfect” by Robert M. Sherman and Robert B. Sherman, Opus/Show Title: Mary Poppins

Class 97119 – 19 and Over

1.Emily Allen
“Journey to the Past” by L. Ahrens and S. Flaherty, Opus/Show Title: Anastasia

Award Group 13
Class 97418 – 18 and Under

1.Sam Klooster
“New York, New York” by John Kander, lyrics by Fred Ebb, Opus/Show Title: New York, New York

X