Program – Bands | Instrumental

Bands | Instrumental

Maclab Centre for Performing the Arts | MAP
  Wednesday April 10th 2019  | 9:00 AM
Bill Dimmer | BIO

DOWNLOAD BAND | INSTRUMENTAL PROGRAM

Award Group 1

Class 38020 == Classical Guitar Solo – Romantic – 12 and under

  1. James Klooster

“Contredanse” by Ferdinando Carulli, Opus: Op. 120, No. 2, Arr.: Ferdinando Carulli

Award Group 2

Class 38120 == Classical Guitar Solo – Contemporary/Modern Composers – 12 and under

  1. James Klooster

“Waltz” by Bartolome Calatayud, Arr.: Bartolome Calatayud

 Award Group 4

Class 45340 == Clarinet Solo – Grade 5 and 6 Standard

  1. Anna Pollard

“Adagio and Allegro” by G.F. Handel, Arr.: G.F. Handel

 Award Group 5

Class 48030 == Woodwind Solo – 18 and under

  1. Anna Pollard

“Etude 17” by C. Rose, Arr.: C. Rose

~Band Set-Up~
9:45 – 10:00 

Award Group 7

Class 11230 == Concert Band – Grade III – Senior High School

  1. Leduc Composite HS

“Aerius” by Carl Strommen, Arr.: Carl Strommen

“Northwest Suite” by John O’Reilly, Arr.: John O’Reilly

“Amparito Roca” by Jaime Texidor, Arr.: Gary Fagan

 11:00

 Award Group 10

Class 13030 == Jazz Band/Ensemble – Senior High School

  1. Leduc Composite HS

“Birdland” by Josef Zawinul, Arr.: Michael Sweeney

“You’ve Got a Friend in Me” by Randy Newman, Opus: Toy Story, Arr.: Rick Stitzel

~Lunch~
12:00 – 1:00

Award Group 4

Class 59510 == School Brass Solo – Not more than one year of study

  1. Sam Klooster

“Sailor’s Song” by Edvard Grieg, Opus: Op. 68, No. 1, Arr.: Edvard Grieg

Award Group 9

Class 60010 == Snare Drum Solo – Grade 1 and 2 Standard

  1. Harlis Lang

“Whiskit” by Thomas A Brow, Opus: Whiskit, Arr.: Thomas A Brow

  1. Gavin Mowers

“Turbo Tubs” by Thomas A. Brown, Arr.: Thomas A. Brown

  1. Gavin Rutledge

“Hot Spot” by Thomas A. Brown, Opus: Hot Spot, Arr.: Thomas A. Brown

Award Group 8

Class 60000 == Snare Drum Solo – Pre Grade 1 Standard

  1. Callie Kennedy

“Tiki’s Tune” by Wally Barnett

  1. Ezra Thibeault

“Rapper Upper” by Thomas A. Brown

 Award Group 5

Class 63300 == Percussion Ensemble

  1. Leduc Percussion Group

“Sloop John B” by Traditional, Opus: Opus 1, Arr.: Gordon Chadney

“Come Back Liza” by Traditional, Opus: Opus 2, Arr.: Gordon Chadney

Award Group 2

Class 01050 == Concert Band, Non Competitive – Pre-Grade 1

  1. Big Scheffy Deal

“Country Roads” by John Denver

“Count on Me” by Bruno Mars

~ Break~
2:45 – 3:00 

Award Group 5

Class 03971 == Rock Percussion Solo – own choice – 12 and under unaccompanied

  1. Maddison Weslosky

“Solo 10” by Sandy Feldstein/ Dave Black, Arr.: Sandy Feldstein/ Dave Black

 Class 03975 == Rock Percussion Solo – own choice – 10 and under with recorded accompaniment

  1. Jaxon Buchta

“Highway To Hell” by AC/DC, Arr.: AC/DC

Award Group 6

Class 03976 == Rock Percussion Solo – own choice – 12 and under with recorded accompaniment

  1. Chanse Lacasse

“Heavy Dirty Soul” by 21 Pilots, Opus: Heavy Dirty Soul,

Arr.: 21 Pilots

  1. Maddison Weslosky

“Still In to You” by Paramore, Arr.: Paramore

Award Group 3

Class 03977 == Rock Percussion Solo – own choice – 14 and under with recorded accompaniment

  1. Max Ujueta

“What I’ve Done” by Linkin Park

Bands | Instruments

Maclab Centre for Performing the Arts | MAP
  Thursday April 11th 2019  | 9:30 AM
Bill Dimmer | BIO

Award Group 8

Class 11600 == Concert Band – Recital – Grades I and II – Junior High School

  1. Ecole J. E. Lapointe School

“Andalucia” by Victor Lopez

“All Star” by Greg Camp, Arr.: Michael Story

10:30 AM

Award Group 6

Class 11000 == Concert Band – Grade I – Junior High School

  1. NSCHS Jr. Band

“Gallant March” by Michael Sweeney, Arr.: Michael Sweeney

“Anasazi” by John Edmondson, Arr.: John Edmondson

“Westwind Overture” by Anne McGinty, Arr.: Anne McGinty

11:30 AM

 Award Group 9

Class 13000 == Jazz Band/Ensemble – Junior High School

  1. Ecole J. E. Lapointe School

“Crunch Time” by Brian Appleby

“Swing Away” by Brian Appleby

~Lunch~
12:30  – 1:00

Award Group 3

Class 04003 == Chamber Rock Combo/Recital 2 selections – 16 and under

  1. Silver Scars

“TNT” by ACDC, Arr.: Boisvert/Rink

“21 Guns” by Green Day, Arr.: Boisvert/Rink

Award Group 4

Class 04004 == Chamber Rock Combo/Recital 2 selections – 17 and older

  1. Heavy Division

“Animal I’ve Become” by Three Days Grace, Arr.: Boisvert/Rink

“Symphony of Destruction” by Megadeth, Arr.: Boisvert/Rink

 Award Group 3

Class 03941 == Electric Guitar Solo – own choice -12 and under, vocals optional, with backing track or other accompaniment

  1. Wrigley Bouvier

“New Orleans is Sinking” by Tragically Hip

 Award Group 1

Class 03943 == Electric Guitar Solo – own choice -16 and under, vocals optional, with backing track or

other accompaniment

  1. Lucas Weslosky

“Cliffs Of Dover” by Eric Johnson, Arr.: Eric Johnson

Class 03987 == Bass Solo (Guitar, Upright, Fretless…) -14 and under, own choice, without backing track or

other accompaniment

  1. Austin Bouilane

“Aeroplane” by Red Hot Chili Peppers, Arr.: Red Hot Chili Peppers

~Break~
2:30 – 2:45

Award Group 1

Class 03949 == Electric Guitar Solo – own choice -17 and over, vocals optional, without backing track or

other accompaniment

  1. Jared Wiebe

“Farewell Ballad” by Zakk Wilde, Opus: Farewell Ballad, Arr.: Zakk Wilde

Award Group 4

Class 03951 == Acoustic Guitar/Mandolin/Ukulele/Banjo Solo -12 and under, vocals optional, with backing track or

other accompaniment

  1. Katie Robison

“Touch the Sky” by Julie Fowlis, Opus: Brave

Award Group 2

Class 03952 == Acoustic Guitar /Mandolin/Ukulele/Banjo Solo – 14 and under, vocals optional, with backing track or

other accompaniment

  1. Audrey Kirkland

“The Only Exception” by Paramore

Class 03953 == Acoustic Guitar /Mandolin/Ukulele/Banjo Solo -16 and under, vocals optional, with accompaniment

  1. Lukas Taylor

“Mama Tried” by Merle Haggard, Arr.: Merle Haggard

Class 03958 == Acoustic Guitar /Mandolin/Ukulele/Banjo Solo -16 and under, vocals optional, without backing track or

other accompaniment

  1. Ethan Meier

“Walkin’ Blues” by Son House, Arr.: Eric Clapton

Award Group 2

Class 03954 == Acoustic Guitar /Mandolin/Ukulele/Banjo Solo -17 and over, vocals optional, with backing track or other accompaniment

  1. Carter Slade

“I Walk The Line” by Johnny Cash

Award Group 7

Class 03966 == Acoustic Guitar /Mandolin/Ukelele/Banjo Solo/Recital 2 pieces – 12 and under

  1. Katie Robison

“Chim Chim Cher-ee” by Richard M. Sherman and Robert B. Sherman, Opus: Mary Poppins

“Kiss the Girl” by Alan Menkin

 Award Group 3

Class 03964 == Electric Guitar Solo/Recital 2 selections – 17 and over

  1. Lukas Taylor and Carter Slade

“Apache” by Jerry Lordan

“Buckaroo” by Buck Owens, Arr.: Buck Owens

X