Vocal Zoom Classes

Vocal Zoom Classes

April 12th – 13th, 2021

Monday, April 12th
9:00 AM
Award Group 4
Class 92608 – 8 and Under

1.Georgia Schnurer
“The Linnet’s Secret” by Alec Rowley

“The Ferryman” by Marjorie Helyer

“Earth” by Marshall L. Shaw

Class 92710 – 10 and Under

1.Ryanne Libradilla
“Joy” by Franz Schubert, Opus/Show Title: Joy, Arranged by Franz Schubert

“Foreign Lands” by Seymour Barab, Opus/Show Title: Foreign Lands, Arranged by Seymour Barab

“Donde Vas, Alfonso Doce” by Akkiko and Forest Kinney, Opus/Show Title: Donde Vas, Alfonso Dose, Arranged by Akkiko and Forrest Kinney

9:30 AM
Award Group 1
Class 90111 – 11 and Under

1.Violet Michaud
“Water-Melon Seller” by Aubrey Beswick

2.Kate Zorn
“An die Laute” by Franz Schubert, Opus/Show Title: D 905

Award Group 2
Class 90912 – 12 and Under

1.Kate Zorn
“Last Year” by William Henry Anderson, Arranged by William Henry Anderson

2.Tessa Bathelt
“I Am The Wind” by Jon Fosse

3.France Batoon
“My Dream” by Andy Beck

Class 90312 – 12 and Under

1.Violet Michaud
“Pie Jesu” by Andrew Lloyd Webber, Arranged by Andrew Lloyd Webber

10:15 AM
Award Group 3
Class 92512 – 12 and Under

1.Tessa Bathelt
“Scarborough Fair” by Jay Althouse

2.France Batoon
“Scarborough Fair” by Christopher Ruck

10:30 AM
Award Group 5
Class 94610 – 10 and Under

1.Ryanne Libradilla
“You Can Count on Me” by Bruno Mars

Class 94012 – 12 and Under

2.France Batoon
“True Colors” by Billy Steinberg and Tom Kelly

Class 95712 – 12 and Under

1.Tessa Bathelt
“Song of the Lonely Mountain” by Neil Finn, Opus/Show Title: The Hobbit

10:50 AM
Award Group 6
Class 90113 – 13 and Under

1.Anna Somers
“Jardin d’Amour” by Anonymous, Arranged by James Frederick Keel

Class 90115 – 15 and Under

1.Caylie Klooster
“Panis Angelicus” by Cesar Franck, Arranged by Patrick M. Liebergen

Class 90116 – 16 and Under

1.Grey Peterson
“Heiden Roslein” by F. Schubert, Opus/Show Title: opus 3 number 3

2.James Allen
“How Can I Keep From Singing” by Robert Lowry, Arranged by Akiko And Forrest Kinney

11:25 AM
Award Group 7
Class 90316 – 16 and Under

1.Caylie Klooster
“Alleluia, Sing to Jesus” by Rowland H. Pritchard, words by William C. Dix, Arranged by Mark Hayes

Class 91315 – 15 and Under

1.Kenya Davies
“Le Papillon et la Fleur” by Gabriel Faure, Arranged by Gabriel Faure

11:45 AM
Award Group 8
Class 92513 – 13 and Under

1.Anna Somers
“Simple Gifts” by none, Arranged by Mark Hayes

Class 92515 – 15 and Under

1.Kenya Davies
“The Gartan Mother’s Lullaby” by Herbert Hughes, Arranged by Herbert Hughes

1:00 PM
Award Group 9
Class 92714 – 14 and Under

1.Anna Dykstra
“Art Thou Troubled” by G.F. Handel

“van glie effluvi de la rose” by Francesco Tosti

“The Sky Above The Roof” by Ralph Vaughn Williams

Class 92715 – 15 and Under

1.Natalie Secret
“Amarilli, Mia bellaf” by Giulio Caccini

“Si j’etais Jardinier des Cieux” by Cecile Chaminade, Arranged by Roger Miles

“The Sally Gardens” Arranged by Benjamin Britten

Class 92716 – 16 and Under

1.James Allen
“Ti Sento, Si, Ti Sento” by G. Paisiello

“Colette” by C. Chaminade

“Bluebird” by R. Schirmer

2:30 PM
Award Group 10
Class 94016 – 16 and Under

1.Caylie Klooster
“Because You Loved Me” by Diane Warren, Opus/Show Title: Theme from Up Close and Personal

Class 94516 – 16 and Under

1.Grey Peterson
“When She Loved Me” by R. Newman

Award Group 11
Class 95016 – 16 and Under

1.Caylie Klooster
“Dream a Little Dream of Me” by Fabian Andre and Wilbur Schwandt, Lyrics by Gus Khan, Arranged by Brent Edstrom

Class 95214 – 14 and Under

1.Celia Hamill
“The Sound of Silence” by Simon and Garfunkel

Award Group 12
Class 96116 – 16 and Under

1.Grey Peterson
“Glossophobia” by Grey Peterson, Arranged by Grey Peterson

Monday, April 12th
6:00 PM
Award Group 13
Class 90117 – 17 and Under

1.Jacob Dittaro
“Le Charme” by E. Chausson, Opus/Show Title: Op. 2, No.2

Class 90118 – 18 and Under

1.Heather Giles
“Bluebird” by Rudolph Schirmer, Arranged by Rudolph Schirmer

Class 90818 – 18 and Under

1.Maren Richardson
“Après un Rêve” by Gabriel Faure

6:35 PM
Award Group 20
Class 94018 – 18 and Under

1.Sam Klooster
“Everybody Loves Somebody” by Ken Lane

Class 94918 – 18 and Under

1.Maren Richardson
“What a Beautiful Name” by Hillsong Worship

7:00 PM
Award Group 15
Class 92118 – 18 and Under

1.Maren Richardson
“S’altro che lacrime” by Wolfgang Amadeus Mozart, Opus/Show Title: La Clemenza de Tito

Award Group16
Class 91518 – 18 and Under

1.Maren Richardson
“Ma Rendi Pur Contento” by Vincenzo Bellini

Award Group 14
Class 90518 – 18 and Under

1.Maren Richardson
“Mein Gläubiges Herze” by J.S Bach

Award Group 19
Class 92018 – 18 and Under

1.Maren Richardson
“V’adoro, Pupille” by George Frideric Handel, Opus/Show Title: Giulio Cesare

Award Group 22
Class 92018 – 18 and under
“Mi chiamano Mimi” by Giacomo Puccini, Opus/Show Title: La Boheme

Tuesday, April 13th
6:00 P.M.
Award Group 17
Class 92517 – 17 and Under

1.Jacob Dittaro
“Down by the Salley Gardens” by Arranged H. Hughes

Award Group 21
Class 95018 – 18 and Under

1.Sam Klooster
“My Way” by Paul Anka

6:35 PM
Award Group 18
Class 92717 – 17 and Under

1.Jacob Dittaro
“Gia il sole dal Gange” by A. Scarlatti

“Die Lotosblume” by R. Schumann, Opus/Show Title: OP. 25, No. 7

“Five Eyes” by C. Armstrong Gibbs, Opus/Show Title: Op. 9, No. 3

Class 92718 – 18 and Under

1.Maren Richardson
“Sweeter than Roses” by Henry Purcell

“Mandoline” by Gabriel Faure

“El Mirar de la Maja” by Enrique Granados

2.Camryn Bauer
“Die Bekeherte” by Johann Wolfgang von Goeth, Opus/Show Title: op. 13, no. 1, Arranged by Max Stange

“Daisy Time” by Marjorie Pickthall, Arranged by Marth Hill Duncan

“Nina” by Unknown, Arranged by John Glenn Paton

X